04 augustus 2025

Wisselvallig weer lost droogte nog niet op

In de maand juli hadden we te maken met wisselvallig zomerweer. Het was niet te warm, maar ook niet echt koud. En het regende af en toe. Wat betekent dit voor de droogte in ons gebied?

Verbod op het halen van water uit rivieren, beken en sloten

Tot en met juni was het lange tijd droog. Daarom stelden we op woensdag 25 juni om 17.00 uur een verbod in. Sinds dat moment mag er geen water meer uit rivieren, beken en sloten in ons gebied worden gehaald. Het verbod is nodig omdat het erg droog is. We willen problemen met de kwaliteit van het water en de gezondheid van mensen voorkomen. Ook willen we schade aan planten en dieren in het water voorkomen. Het verbod blijft voorlopig gelden. Er is wel wat regen gevallen, maar nog niet genoeg om de grondwaterstand weer normaal te maken. Bekijk hoe droog het is op het dashboard weer en water.

Grondwater staat nog steeds lager dan normaal

Ondanks de regen van de afgelopen weken staat het grondwater nog altijd lager dan normaal in deze tijd van het jaar. Dat komt doordat er meer water verdampt dan dat erbij komt. Om het grondwater weer aan te vullen is een langere periode met veel regen nodig.  

Neerslagtekort

In de maand juli is 77 mm neerslag gevallen. Dat is voor juli een normale hoeveelheid. Het opgelopen neerslagtekort stabiliseert de laatste weken rond de 200 mm. De verwachting is dat het vanaf 6 augustus weer warmer en droger wordt. Het neerslagtekort zal dan weer oplopen en ook de grondwaterstanden zullen weer verder dalen.

Waterkwaliteit is slechter

Het is nu midden in de zomer. Het water in beken, sloten en vijvers is warm en stroomt op veel plekken niet. Daardoor is de kwaliteit van het water de afgelopen maand slechter geworden. We zien op steeds meer plekken blauwalg. In Duiven, Westervoort, Groenlo, Winterswijk en Bredevoort is blauwalg gevonden. Bekijk alle plekken met blauwalg op de kaart.

 

Check de kwaliteit van het zwemwater

In een warme periode in de zomer kan de waterkwaliteit van zwemwater snel veranderen. Daarom is het verstandig om vóór het zwemmen de actuele informatie te bekijken op www.zwemwater.nl. Het waterschap adviseert om alleen te zwemmen in officieel zwemwater dat regelmatig gecontroleerd wordt. Kies je toch voor natuurwater? Zorg dan dat je veilig zwemt. Bekijk de tips op onze website.